Costa de Almeria

Cabo de Gata na Costa de Almeria

Malownicza Costa de Almeria kusi słońcem, długimi rajskimi plażami oraz lazurową i ciepłą wodą Morza Śródziemnego. Liczne zabytki, świadczące o bogatej kulturze, popularne kurorty zapewniające rozbudowaną infrastrukturę noclegową oraz rekreacyjną i dzika natura przyciągają na hiszpańskie wybrzeże osoby spragnione relaksu i ucieczki od codzienności.

Costa de Almeria – uroki południowej Hiszpanii

Położone w południowo zachodniej części Andaluzji wybrzeże Costa de Almeria zachwyca niezwykłym, zapierającym dech w piersiach krajobrazem. Na wschodnim wyżynnym obszarze rozciąga się park naturalny Cabo de Gata – Nijar, zaś na zachodzie zlokalizowane są słynne kurorty wypoczynkowe jak np.: Aguadulce, Roquetas de Mar, Mojácar, Garrucha, Vera czy Solobreña (z charakterystyczną białą zabudową oraz zabytkowym mauretańskim zamkiem). Teren wybrzeża jest górzysty oraz pustynny. Przyjrzeć się tu można rozmaitym formom wulkanicznym i skalnym, a także afrykańskiej faunie i florze. Na Costa de Almeria występuje klimat śródziemnomorski suchy. Średnia temperatura latem wynosi zaś 25 stopni Celsjusza.

Co warto zobaczyć w regionie Costa de Almeria? Spędzając wakacje na wybrzeżu, warto wybrać się do słynnej jaskini Los Letreros, zlokalizowanej w rezerwacie przyrody Sierra María – Los Vélez, gdzie na uwagę zasługują przepiękne malowidła ścienne z epoki neolitu, które w 1989 r. uzyskały wpis na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miłośnicy przyrody powinni zaś pomyśleć o wyprawie do Cabo de Gata – Nijar, gdzie na powulkanicznym obszarze zobaczyć można egzotyczną roślinność jak np.: agawy, miniaturowe palmy oraz kaktusy, a także liczne gatunki ptaków, wśród których najpopularniejszymi są: orły, rybołowy, flamingi i czaple. Dużą popularnością cieszy się także ogromna mauretańska forteca La Alcazaba de Almeria. Budowa kompleksu rozpoczęła się w 955 r. w stolicy regionu – Almerii. Osoby żądne wrażeń i ceniące sobie bliski kontakt z naturą koniecznie powinny zaś zobaczyć potężny stratowulkan Cerro del Hoyazo w Sierra del Alhamilla, który położony jest ok. 3 km od miejscowości Nijar.

Costa de Almeria oferuje turystom ok. stu piaszczysto-żwirowych plaż. Jedną z najchętniej odwiedzanych jest Playa Aguadulce. Osoby szukające chwili ciszy i spokoju bez problemu znajdą tu również kameralne i pełne uroku plaże położone w bajkowych zatoczkach.

Costa de Almeria – zew przygód na południu Andaluzji

Costa de Almeria przyciąga turystów egzotyczną fauną i florą, niezwykłym krajobrazem oraz długimi malowniczymi plażami. Liczne cuda natury, warte zobaczenia mauretańskie zamki oraz tętniące życiem kurorty wypoczynkowe sprawią, iż pobyt na południu Hiszpanii pozwoli przenieść się w świat z innego wymiaru i na długo zapadnie w pamięć.

Reply